Acasă Holdem Poker Jocul Preflop in Texas Holdem Poker – Blinds Position

Jocul Preflop in Texas Holdem Poker – Blinds Position

562
0
jocul de texas holdem preflop

Jocul din blinds position este mult diferit de cel din celelalte pozitii, lucru ce se datoreaza faptului ca veti si primii care actioneaza in toate rundele de pariere de dupa flop. Acestu lucru este oarecum compensat de faptul ca uneori veti avea de platit doar un bet partial.

De-a lungul carierei multi jucatori de poker pierd sume importante de bani din blind position tocmai din cauza ca supraestimeaza valoarea mainii pe care o au in comparatie cu bet-ul partial pe care trebuie sa il plateasca pentru a continua in mana respectiva.

Chiar daca in anumite situatii jucati mai loose, in general trebuie sa jucati destul de tight mai ales daca potul a fost raised si reraised iar cel ce a facut raise nu se afla in pozitie de steal.

Sa discutam in primul rand despre cazul in care va aflati in big blind si nimeni nu a facut raise. In aceasta situatie ar trebui sa faceti raise numai cu maini foarte bune. Dupa cum stiti, unul din motivele pentru care faceti raise din late position este acela de a prelua controlul potului. Totusi acest lucru este greu de realizat cand, dupa flop, veti fi primul care actioneaza.

Sa presupunem ca aveti:
Ad Ks
si unul sau doi adversari agresivi au facut limp din early position. In cele mai multe cazuri este correct sa faceti doar check preflop si sa incercati un check-raise pe strazile urmatoare. Nu e nevoie sa va imbunatatiti mana pentru a face aceasta manevra; trebuie doar sa fiti siguri ca flopul nu a ajutat pe nimeni.

n bun exemplu de astfel de flop ar fi:
7d 4s 3c
sau
5s 2c 2d

Daca aveti AK in big blind si unul sau doi jucatori din late position intra in pot cu limp, atunci trebuie sa faceti raise in majoritatea cazurilor.

Datorita pozitiei, acestia pot face limp cu aproape orice mana, lucru ce va va face aproape imposibila misiunea de a stii daca flopul i-a ajutat sau nu. De aceea raise-ul e cea mai buna solutie intrucat e foarte probabil sa aveti o mana superioara.

Uneori este corect sa faceti raise din big blind daca sunt deja cativa limperi in pot si aveti o mana precum JTs, Axs sau o pereche mica. Aveti insa in minte faptul ca este foarte putin probabil sa beneficiati de free card in cazul in care nu va imbunatatiti mana si faceti check pe flop. (datorita pozitiei)

Cand un jucator din early position intra in pot facand raise si va aflati in big blind, o man ace necesita atentie sporita este KJ pentru ca astfel de maini pot deveni cu usurinta second-best hands cu care veti plati pana la capat.

Asta nu inseamna ca nu puteti plati un raise din early position cu KJ, dar este o situatie in care decizia ar trebui sa se bazeze pe cat de bine va cunoasteti adversarul. Aceleasi principii se aplica si pentru AJ, AT si KT.

Pentru a merge cu o pereche mica e nevoie de obicei de inca doi oponenti in pot. Astfel, 33 ar fi jucabila impotriva unui raiser din early position si un caller – fapt ce va asigura implied odds in cazul in care prindeti setul. Desigur, indiferent daca sunteti in SB sau BB veti face reraise cu AA si KK. (nu faceti intotdeauna raise cu AK sau QQ). O situatie in care jocul din BB se schimba este aceea cand va aflati in fata unui posibil steal-raise – un raise din late position al unui jucator ce incearca sa fure blind-urile cu o mana mediocra.

Retineti ca impotriva unui jucator bun aveti nevoie de maini bune pentru a plati

Impotriva adversarilor slabi care nu stiu sa profite de avantajul positional puteti plati din big blind cu maini slabe chiar si din grupa 8. Totusi, este indicat sa aruncati conectorii non suited mici. De asemenea, e indicat sa faceti reraise cu mainile bune.

Daca intre voi si cel ce a facut raise cineva plateste, sau daca cel ce a facut raise este jucator bun, atunci va trebui sa jucati mai tight. Veti putea juca destul de mult maini chiar si asa, probabil maini din grupele 1-6.

Multe din aceste principii in jocul preflop sunt valabile si pentru cazurile cand va aflati in small blind position. Totusi, in cazul in care platiti un raise si va aflati in SB, nu numai ca veti plati un bet partial mai mare decat in cazul in care ati fi in BB, dar mai e si un jucator de actionat dupa voi.

Situatie joc preflop din small blind

O situatie in care jocul preflop din SB difera de cel din BB este atunci cand va confruntati cu un posibil steal-raise. Daca va decideti sa intrati in pot, atunci va trebui aproape intotdeauna sa faceti reraise. Motivul pentru a proceda asa este de a forta jucatorul din BB sa renunte.

Daca deja cineva a platit raise-ul pana aca actiunea sa ajunga la voi atunci va trebui sa mergeti doar cu mainile puternice intrucat este foarte probabil ca cel putin unul din oponenti sa aiba o mana buna. Mai mult, tineti cont de cat de bine joaca adversarii – cu cat acestia sunt mai buni cu atat aveti nevoie de maini mai puternice pentru a continua.

Mai exista doua situatii in care jocul din SB position difera de cel din BB. Prima din ele este atunci cand potul nu a fost raised si va costa doar jumatate de BB sa continuati. Cu toate ca trebuie sa fiti oarecum selectivi cu mainile ce pe jucati, veti juca in principal loose.

De exemplu maini precum 86, Ax, orice mana suited sunt ok pentru a plati aici. Singura exceptie o constituie cazurile in care jucatorul din BB face raise frecvent. Maini precum J2 trebuie aruncate oricum.

A doua situatie diferita de joc o intalniti atunci cand toti jucatorii s-au aruncat. Daca adversarul ramas in BB se arunca des in astfel de situatii, atunci trebuie sa faceti raise frecvent.

Pe de alta parte, daca va aflati in BB position si toti jucatorii pana la SB dau fold, iar SB face raise, fiti sigur ca platiti suficient de des incat acel jucator sa nu va exploateze. (pentru SB va fi profitabila aceasta manevra daca va aruncati in 30% din cazuri).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here