Acasă Wiki Poker Cum să joci perechile mici

Cum să joci perechile mici

643
0
jocul de poker

Mulți jucători ezită atunci când primesc o pereche mică. Ei nu sunt siguri dacă să mărească sau să limpeze? Păi, răspunsul stă în poziție și în acțiunea care s-a derulat la masă. Să luăm un exemplu și să spunem că ai o poziție de cutoff (dreapta butonului) și ai primit pereche de 44.

Haideți să notăm jucătorul din UTG cu ‘X’ și cel din UTG+1 cu ‘Y’. X face raise până la 10$ și Y plătește pariul împreună cu alți 3 jucători. Potul este acum 53$ și este rândul tău să acționezi. De fapt, s-ar putea să ai cea mai slabă mână. Deci arunci perechea de 44?

Bineînțeles că nu, aici îți vei juca pot odds-urile și vei plăti pariul. Acesta poate fi cel mai mare câștig din această seară dacă vei atinge setul.

Flopul vine K,9,4 și X începe acțiunea cu un pariu puternic. Încă doi jucători plătesc pariul și acum este rândul tău. Cea mai bună soluție va fi să împingi tot stackul tău în joc deoarece poți fi sigur că vei avea un caller. În plus, sunt două inimă pe flop și nu vrei că cineva să aibe pot odds pentru a plăti să vadă următoarea carte care mai poate aduce încă o inimă și astfel să-și creeze avantaj asupra ta.

X plătește pariul arătând AK și astfel ai câștigat un pot imens. Așa se joacă o pereche mică atunci când ai pot odds-uri. Chiar dacă ai ști că adversarul are pereche de ași tot este corect să plătești atunci când mărimea potului îți este favorabilă.

Însă ce vei face atunci când primești pereche de 44 în button și toată lumea a limpat până la tine ? Ce vei face în această situație ? Răspunsul este că va trebui să joci foarte agresiv și să mărești până la $15. Acesta este un pariu foarte mare, însă îl faci cu un motiv. Vrei să scapi de cei cu mâini marginale și speri să ajungi heads-up cu un adversar. Exact asta se și întâmplă, ești plătit doar de ‘X’. Flopul vine A, K, 2.

‘X’ bate check. Acum va trebui să reprezinți un as și să faci c-bet. Pariezi 40$ și el se aruncă perechea de 55. În acest mod se joacă o pereche mică, tot timpul trebuie să fii agresiv și să joci din poziție.

Dacă adversarul face un raise preflop destul de mare, atunci va trebui să arunci perechea mică chiar dacă ai poziție asupra lui și nimeni nu a intrat în pot.

Dacă joci aceste mâini corect vei reuși să câștigi mai multe poturi și vei fi jucătorul care dictează acțiunea la masă. Școala de poker va urează baftă la meșe !

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here