Acasă Holdem Poker Cum jucăm un flop periculos

Cum jucăm un flop periculos

693
0
pokerstars flop

În aproximativ 5% din situații există posibilitatea de a fi 3 cărți cu același simbol pe flop. În acest caz poate fi extrem de greu de a stabili o strategie bună de joc. Iată care sunt câteva din situațiile care pot apărea pe un astfel de flop:

Ai culoare (se întâmplă în mai puțin de 1% din situații)
Dacă ai o culoare mică este aproape obligatoriu un bet/raise pe un asemenea flop, pentru a nu da posibilitatea adversarilor să te bată pe turn/river. Un slow-play în acest caz este o greșeală. Dacă totuși vei fi plătit și vine o a patra carte cu același simbol pe turn/river fii pregătit să arunci mâna în cazul în care observi o agresivitate din partea adversarului.

Asta dacă bineînțeles nu știi că obișnuiește să facă bluff în astfel de situații. Dacă ai o culoare mare (la A sau K) un slow play sau un bet mai mic este cea mai bună decizie. Fii atent la un eventual full în cazul în care este o pereche pe flop.

Ai „top pair” (cea mai mare pereche)
Dacă în pot mai sunt puțini adversari (maxim 3) cea mai bună decizie este un bet de control (~ ? din pot). Cel mai probabil vei fi plătit doar cu o pereche mai mare sau un draw la culoare având A sau K. Bet-ul este cel mai bun în această situație pentru că nu vrei să lași adversarii să vadă turnul/riverul gratuit având un draw la culoare sau cel puțin o carte mai mare ca ale tale. Totuși dacă în pot mai sunt încă foarte mulți jucători cel mai probabil un check/call este cea mai bună mișcare. Trebuie să ții pot-ul la o valoare cât mai mică până nu știi dacă există deja formată o culoare. La un eventual raise/re-raise fii pregătit să arunci cărțile.

Ai un draw la A sau K
În funcție de poziția pe care o ai față de adversari, și de numărul acestora, poți încerca un bluff în speranța că îți va intra chinta pe turn sau pentru a vedea gratuit și riverul, astfel crescându-ți șansele de a face culoare.

Într-un pot cu număr mic de oponenți și fiind în „late position” ai șanse mari să câștigi chiar fără să-ți intre nimic. În același timp fiind în „early position”, contra unui număr mare de adversari, un check/call (în funcție de odds) este cea mai bună decizie. Orice draw mai mic de K trebuie jucat cu precauție, fiind pregătit să arunci cărțile în cazul în care există multă acțiune la masă.

Un alt flop periculos este acela în care sunt 3 cărți consecutive, astfel existând multiple posibilități de chintă. Strategia de joc este asemănătoare. De asemenea un flop în care doar 2 cărți sunt consecutive sau au același simbol poate fi extrem de periculos. Niciodată să nu încercați un slow-play sau un bluff în astfel de situații.

Exemplu:

Tu: AcKd
Flop: 10h Jh 4c

Un bluff pe un asemenea flop nu poate aduce nimic bun. Cel mai probabil vei fi plătit chiar și de un draw la chintă sau unul la culoare (la mizele mici acest lucru se întâmplă în 90% din cazuri). Astfel, în cazul în care îți intră A sau K exista posibilitatea de a fi deja bătut, astfel riscând să-ți pierzi tot stack-ul. De asemenea, daca ai avea AcJd pe un astfel de flop, un slow-play ar fi o greșeală. Dai posibilitatea adversarilor de a prinde chinta/culoare pe turn/river gratuit. Un Ah de exemplu, pe turn, te poate pune în mare încurcătură.

Baftă la mese!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here