Acasă Holdem Poker Cum jucăm așii AA

Cum jucăm așii AA

502
0
cum jucam asii

Având așii mulți jucători neexperimentați se văd deja câștigători și se gândesc că n-au cum să piardă acea mână. De aceea, fie forțează all-în pre-flop, fie fac slow-play, în cele din urmă plătind până la all-in indiferent dă cărțile de pe masă. AA este cea mai bună combinație pe care o poți avea în mână, însă să nu uităm că în Texas Holdem câștigătoare este cea mai bună mână formată din 5 cărți nu 2, de aceea o pereche de ași pleacă favorită doar pre-flop, putându-se schimbă radical situația după aceea.

Jocul pre-flop

1. In early/middle position

În aceaste poziții se fac cele mai multe greșeli deținând o pereche de asi. Tentația este să faci slow-play, astfel atrăgând cât mai mulți adversari în pot. Tocmai această concepție este total greșită. Matematic așii vor câștiga împotriva unui singur oponent în 80-90% din situații, pe când împotriva a 9 adversari (full-table) doar în 35% din cazuri vor ieși învingători. De aceea este de preferat ca în momentul în care ajungem pe flop să fim împotriva a maxim 3 adversari. Astfel cea mai bună decizie pre-flop este de a face raise/re-raise. Există totuși situații când un simplu call poate fi eficient. De exemplu în momentul în care știi că după tine va acționa un jucător loose-aggresive, care obișnuiește să facă des raise pre-flop. Astfel un call/re-raise este mișcarea cea mai bună.

2. In late position

Fiind în poziție față de adversari ai o mai mare libertate de mișcare. Acțiunea recomandată este tot de raise/re-raise, însă există câte va situații în care jocul poate varia. Să luăm un exemplu:

Tu: în buton AA
– Ceilalți fold până la tine

Despre BB și SB știi că sunt jucători tight. Astfel un raise din partea ta cel mai probabil îi va face să arunce cărțile, de aceea un call ar putea fi o decizie bună, în speranța că vor prinde ceva pe flop, mărindu-ți șansele de a fi plătit. Totodată, dacă obișnuiești să dai raise din buton pentru a fura blînd-urile, un call nu va face decât să dea de bănuit că ai o mână foarte bună, iar în aceste condiții, cel mai probabil, vei fi plătit și după raise, așa că n-are rost să faci slow-play.

Jocul post-flop

În acest moment, cel mai probabil ai rămas cu maxim 3 adversari în pot și trebuie să acționezi în funcție de structura flopului și de informațiile pe care le ai asupra adversarilor. Să luăm câteva exemple:

1. Tu: AA în middle position dai raise 4BB
– ești plătit doar de un adversar în late position, ceilalți fold
– flop: 3 3 3

Acesta este printre cele mai bune flop-uri pentru tine. Adversarul este puțin probabil să aibă 3, în plus este posibil să aibă un full mai slab. De aceea nu trebuie să acționezi agresiv. Un bet mic va face oponentul să te plătească chiar și cu AK sau KQ. Cu o pereche mai mică cel mai probabil vei primi re-raise, iar un simplu call din partea ta și check/raise pe turn îl va face să creadă că are cea mai bună mână.

2. Tu: AcAs in early position dai raise 4BB
– ești plătit doar de un adversar în middle position, ceilalți fold
– flop: Qc 6s 6h

Nici acesta nu este un flop prea rău pentru tine. Adversarul este puțin probabil să aibă 6, în plus este posibil să fi prins 2 perechi. Un check/raise este cea mai bună mișcare în situația de față. Dacă adversarul tău este unul tight, un bet de ? din pot îți va aduce informațiile necesare, sau vei câștiga mâna chiar în acel moment. Fiind tight și plătind 4BB din middle position, cel mai probabil are o mână bună. Nu vrei să-i dai șansa să-și îmbunătățească mâna pe turn sau river. Având o mână de genul KK, AQ, KQ suited vei fi plătit, iar acest lucru este în avantajul tău. Cu o pereche mică gen 9 9 cel mai probabil va da fold (asta dacă nu te pune pe un c-bet), însă nu vrei să-i dai o șansă gratuită de a prinde un 9 pe turn sau river.

3. Tu: AcAs în late position dai raise 4BB
– ești plătit de 2 adversari din middle position, după ce făcuseră limp pre-flop
– flop: Ah Kc Qd

Ideal pentru tine ar fi ca adversarii să aibă KK sau QQ, însă cum nu au dat raise pre-flop acest lucru este puțin probabil. Un slow-play în această situație nu-ți poate aduce nici un avantaj, chiar dacă ești în poziție. Dacă are o pereche mai mică va ști că e bătut și va arunca mâna. Cu o mână gen A J; K J sau Q J printr-un check nu faci decât să-i dai o șansă gratuită să prindă chinta pe turn sau river, astfel fiind bătut. Cu 2 perechi (AK, AQ, KQ) cel mai probabil îți va plăti un eventual bet, așa că nu poate fi decât în avantajul tău. Deci un c-bet este cea mai bună mișcare în situația de față

4. Tu: AcAs în late position dai raise 4BB
– ești plătit de 2 adversari din middle position, după ce făcuseră limp pre-flop
– flop: Qd Jd 10d

Acesta este unul dintre cele mai proaste flop-uri pentru tine. Chiar dacă ești în late position nu poți să-ți permiți să faci slow-play pe un flop atât de periculos, mai ales că nici măcar nu ai asul pe culoare. Astfel un bet/fold este cea mai bună mișcare aici. Dacă ai fi avut asul pe culoare ai fi putut profita de poziție pentru a vedea și turnul (eventual gratuit). Un call după un bet < 2/3 din pot este de asemenea justificat în cazul în care ai fi avut asul pe culoare, însă fiind pregătit să arunci asii în momentul în care turnul nu-ți va fi favorabil.

Când să arunci așii

Este foarte greu, chiar și pentru un jucător mai experimentat să arunce asii, chiar dacă este aproape sigur că e bătut. Nu uita că nu este o mână invincibilă. După flop nu reprezintă decât o pereche, în cazul în care acesta nu este unul favorabil. Bineînțeles că pre-flop nu trebuie să dai fold niciodată cu AA. În acel moment ai cea mai bună mână posibilă, deci un fold nu-și are nici o justificare. Chiar dacă ești pus într-o situație de gambling în care mai mulți jucători merg all-în pre-flop, pleci totuși cu cele mai bune șanse de câștig. După ce flopul apare pe masă, situația se poate schimba. Să luăm un exemplu:

Tu: AA faci raise pre-flop 4BB
– ești plătit de 3 adversari
– flop: K Q K

În momentul în care analizezi structura flopului nu o faci doar din punctul tău de vedere ci și al adversarilor, cum poate acesta influența mâinile lor. Având în vedere că ai fost plătit de 3 adversari ce ar putea să aibă aceștia?! În mod normal o mână ce face parte din grupele 1, 2 sau chiar 3. Așadar sunt mari șanse ca unul din cei 3 să fi avut K. Un c-bet pe acest flop îți poate confirma sau nu acest lucru. În cazul în care vei fi plătit sau vei primi raise fii pregătit să treci în defensivă și să arunci asii.

De asemenea pe orice flop care dă posibilitatea unei chinte/culori (gen J Q K rainbow sau 10s 2s 9s – mai ales dacă nu ai asul pe culoare) fii pregătit să arunci oricând cărțile, în cazul în care un adversar preia controlul. Bineînțeles că depinde și de tipul de adversar împotriva căruia joci. Pentru a nu avea un joc previzibil, astfel dând posibilitatea oponenților de a forța un bluff în asemenea situații este bine să variezi felul în care joci așii. Astfel Dan Harrigton, un binecunoscut jucător profesionist și autor a mai multor cărți de succes (printre care v-aș recomanda ” Harrington on Hold’em”) recomandă ca în jocul pre-flop în 35% din situații să faci un raise de 3BB; în 35% din situații raise-ul tău să fie de 2BB; în 15% din cazuri 4BB și în alte 15% din situații 5BB.

Bafta la mese!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here