Acasă Holdem Poker Cinci tipuri de jucători pe care îi puteți întâlni la mesele de...

Cinci tipuri de jucători pe care îi puteți întâlni la mesele de poker

341
0
poker

În acest articol vom vorbi despre cinci tipuri de jucători, clasificați în funcție de scopurile și așteptările pe care le au de la poker. Majoritatea știu că acest joc trebuie să aducă bani, iar chestia dată o afirmă cărțile de poker, blogurile, articolele, și multe altele. Defapt, o bună parte a oamenilor nu se așează la o masă doar pentru a câștiga cei mai mulți bani. Majoritatea chiar nu câștigă nimic pe termen lung, și asta pentru că ei nu-și pun cu adevărat acest scop.
Deci dacă nu sunt banii, atunci ce e? Totul ține de motivația fiecărui jucător în parte și despre asta vom discuta în continuare.

Distracție

Acești oameni joacă poker pur și simplu pentru că le place să facă asta. Adesea sunt întîlniți la niște limite mici și nu intră cu prea mulți bani la masă. Am putea spune că persoanele din această categorie reprezintă cea mai mare parte din totalul tuturor jucătorilor de poker. Foarte puțini din ei se gândesc să obțină niște câștiguri. Majoritatea se află la mese doar pentru a se distra, la fel ca și cei care se întîlnesc la blackjack sau la sloturile dintr-un cazinou.
Uneori acești jucători mai câștigă, însă în marea parte a timpului se află în minus. Nu înseamnă că au niște abilitați pokeristice extrem de reduse, pur și simplu pe termen lung rake-ul le dă mari bătăi de cap. Asta e normal, căci scopul lor nu a fost să scoată ceva bani, ci să se relaxeze, la fel cum ar fi făcut-o la cinema sau într-un club de noapte.

Distracție + un pic de ego

Acești jucători nu se deosebesc prea mult de cei din primul grup, însă mai au o mică caracteristică în plus. Ei obișnuiesc să vadă pokerul ca fiind ceva competitiv și înțeleg că abilitățile, cunoștințele, atenția contează dacă doresc să câștige. Pentru dânșii e mai importantă victoria decât banii, cărora nu le prea acordă atenție.

Aceștia se simt bine în momentul în care știu că au învins într-un joc destul de dificil. Ei pot fi întîlniți la toate mizele, în funcție de preferințele fiecăruia. Pokeriștii de acest fel s-au obișnuit să nu atragă atenția asupra pierderilor dacă au avut parte de un timp plăcut și s-au distrat. Pe termen lung nu prea scot profit, dar nici nu prea își doresc chestia dată.

Distracție + ceva bani

Jucătorii din această categoria atrag o atenție mai mare asupra banilor. Ei chiar au și un scop în acest sens: să scoată niște câștiguri din poker, însă nu prea mult. Ei înțeleg că pentru a face niște bani serioși este nevoie de foarte multă muncă, precum căutarea unor mese pline de jucători slabi, studierea a o mulțime de cărți și articole, analiza propriului stil de joc, adaptarea și introducerea unor noi elemente în propria strategie, și multe altele.

Toate astea sunt extrem de obositoare și necesită efort. Ei au un job și sunt implicați în diferite activități, deci nu prea au timp pentru a se aprofunda atât de serios în poker. Scopul lor este să se distreze, însă să mai aibă și o mică sumă de bani în plus, nimic serios.

Semi-pro

Acum lucrurile incep sa devina putin mai seriose. Acesti pokeristi joaca pentru bani, insa mai au venituri si din alte surse. Ei se concentreaza destul de mult asupra studierii si invatarii diferitor strategii si tehnici importante. Chiar daca ar putea parea uneori ca ei se distreaza, fii sigur ca sunt foarte atenti la modul in care pariaza si la jucatorii pe care ii au in fata lor. Cunosc foarte bine pokerul, stiu a-si citi adversarii si nu ezita sa foloseasca diferite strategii avansate.

Acestia sunt constienti de impactul pe care-l poate avea rake-ul asupra castigurilor pe termen lung. Adesea nu prea lasa bacsis dealerului la mesele live si aleg mesele online cu cel mai mic rake.

Astfel, pokerul nu constituie unica lor sursa de existenta, insa cu siguranta le aduce destul de multi bani.

Jucătorul de poker profesionist

Aceștia sunt cei mai periculoși jucători și tot ei scot cei mai mulți bani din poker. Asta se datorează scopurilor pe care le au și faptului că pokerul le asigură existența zilnică. Dacă nu obțin câștiguri, nu-și pot plăti facturile, nu se pot distra, nu merg la cumpărături, etc. Atunci când se așează la mesele de joc, banii au cea mai mare importanță și anume lor le acordă prioritate.

Nu se distrează atât de mult precum jucătorii din primele categorii. Ei știu o mulțime de secrete ale pokerului, chiar din primele secunde își citesc și-și analizează adversarii, și se concentrează asupra profiturilor pe termen lung. Nu prea intră în tilt, căci sunt destul de pregătiți psihologic pentru fluctuațiile jocului.

Există puțini oameni care se încadrează în acest grup, mai exact doar câteva procente din totalul jucătorilor.

Pokerul poate fi o modalitate perfectă de a-ți petrece timpul liber și de a te distra, însă îți poate asigura și niște câștiguri constante. Totul depinde de scopurile fiecărui jucător în parte și de modul în care obișnuim să privim acest joc.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here