Acasă Holdem Poker Cinci sfaturi pentru jucatorii de poker experimentati

Cinci sfaturi pentru jucatorii de poker experimentati

615
0
cinci sfaturi pentru jucatorii profesionisti de poker

Daca doresti sa castigi o multime de bani din poker, nu e de ajuns doar sa stii a juca bine. Mai exista o sumedenie de alte chestii care fac diferenta dintr-un jucator de succes si un simplu amator care isi pierde banii la mese. In caz ca vrei sa joci asemenea unui pokerist profesionist sau doresti sa-ti aduci jocul la un alt nivel, trebuie sa eviti cit mai multe capcane pe care oamenii adesea si le intind singuri.

Asigura-te ca ai un bankroll solid

Daca planuiesti sa fii un jucator serios de poker, trebuie sa ai si un bankroll “serios”. Ce inseamna asta? Asta inseamna minimum 50 de buy-inuri pentru jocurile cash si inca mai multe pentru turnee si Sit-and-Go-uri.

Deseori se intimpla ca totul sa se desfasoare perfect la masa de joc, dupa care sa urmeze o indelungata perioada de downswing. Fiecare dintre noi s-a confruntat sau se va confrunta la un moment dat cu asa ceva. Chiar si persoane precum Phil Ivey, Daniel Negreanu si multe alte legende, au trecut printr-un downswing in viata lor. Cel mai bun lucru pe care il poti face, este sa te “inarmezi” cu un bankroll solid.

O alta greseala pe care o fac unii, este ca niciodata nu incearca sa joace la niste mize mai mari. Daca simti ca te poti descurca la un nivel mai ridicat, de ce sa nu incerci? Asta e o problema la fel de mare precum si jocul la mizele pentru care nu ai un bankroll potrivit. Incearca sa experimentezi si la mese cu care nu esti obisnuit, caci ai putea sa te trezesti ca faci o multime de bani in plus. In caz ca nu iti reuseste chestia data, poti cobori rapid la o miza mai mica, bazandu-te pe bankroll-ul solid de care dispui.

Nu te lasa distras de alte lucruri si concetreaza-te doar asupra pokerului

Ti-ar putea parea a fi un sfat banal, dar foarte multi fac aceasta greseala. Unii nici macar nu o considera o greseala, si adora sa fie ocupati cu o multime de lucruri in momentul in care joaca poker.

Pe termen lung cu siguranta vor pierde foarte multi bani. In lumea virtuala, exista zeci de elemente care te distrag, precum retele de socializare, Skype-ul si alte site-uri periculoase pentru jocul tau. Creierul pur si simplu nu va reusi sa fac atatea lucruri deodata si asta cu siguranta nu se va termina cu bine.

Incearca sa evoluezi si sa devii un jucator de poker tot mai bun

Pana a ajunge in momentul in care se pot obtine niste castiguri serioase din poker, este nevoie de foarte multa munca. Odata ce se intimpla asta, unii pokeristi pur si simplu renunta sa mai lucreze asupra jocului lor. Acestia uita sa-si analizeze miinele, sa vizioneze diferite videouri si sa mai invete trucuri noi care le-ar putea aduce inca si mai multi bani.

Pentru a te mentine in varf e nevoie sa-ti pastrezi enutziasmul si dorinta pe care ai avut-o la inceput, caci in caz contrar vei fi „batut” de jucatorii care depun mai mult efort decat tine.

Un alt sfat important este sa-ti diversifici jocul. In momentul in care vei avea sute de mii de miini jucate, iti va intra in obisnuita sa iei aceleasi decizii de fiecare data si te vei trezi ca te afli pe sistem „automat”. In asa mod ai putea obtine un anumit profit, insa nu vei mai evolua ca jucator. Totodata, ajungi sa fii foarte previzibil in ochii oponentilor tai, iar ei cu siguranta nu vor ezita sa se foloseasca de acest lucru.

Cand joci poker, uita de ego

Jucatorii de poker trebuie sa reactioneze rational atunci cand sunt loviti de un bad beat, si trebuie sa se concentreze pe un joc corect pe termen lung. O multime de profesionisti gresesc in momentul in care isi supraestimeaza fortele, aventurandu-se in miini care ajung sa-i coste sume imense de bani. Aici putem vorbi despre orice, incepand de la un turneu in care s-a investit prea mult, pana la refuzul de a incheia un meci heads-up cu un adversar superior.

Atunci cand te afli la o masa de poker, incearca sa intelegi de la care jucatori ai putea obtine bani si cum vei face acest lucru. Daca nu observi un asemenea jucator, inseamna ca ar fi bine sa te ridici si sa gasesti o alta masa.

Daca ai iesit invingator intr-o anumita mana, nu inseamna ca asta se va intimpla si in continuare. Nu incerca sa bluffezi atunci cand nu e cazul si analizeaza-ti jocul cit mai rational.

Pentru a face bani din poker, trebuie sa ai cit mai multa experienta

Marja de profit e foarte mica in ziua de azi si asta datorita rake-ului care exista atat la mesele de poker live, cit si la cele online. Trebuie sa lucrezi foarte mult pentru a putea scoate niste castiguri serioase care sa te asigure din punct de vedere financiar.

Unul dintre sfaturile noastre este sa-ti pui de fiecare data niste scopuri pe care stii ca le vei putea atinge. Spre exemplu, incearca sa joci luna aceasta cel putin 7.000 de miini online. Este un scop real si pe termen lung se va dovedi a fi foarte efectiv.

Toti jucatorii renumiti precum Tom Dwan sau Viktor Blom, sunt recunoscuti pentru nenumaratele ore de joc pe care le-au petrecut la mesele de poker. Acestia au inteles ca nu e deloc productiv sa joci niste sesiuni scurte. Nu e necesar sa fii obsedat de poker, insa trebuie sa tii minte ca efortul depus iti va oferi niste rezultate frumoase intr-un final.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here