Acasă Holdem Poker Ce înseamnă tilt și cum ne afectează tiltul la mesele de poker

Ce înseamnă tilt și cum ne afectează tiltul la mesele de poker

450
0
tilt poker

Tilt este un termen care face parte din slangul pokeristic, fiind folosit adesea la mesele de poker. Acesta exprimă o stare psihologică în timpul căreia jucătorul este extrem de furios și supărat. Obișnuim să asociem de multe ori termenul dat cu pierderea unui pot important sau cu un bad beat dureros. Un număr mare de sesiuni de joc, conflictele cu alți jucători, pierderea multor mâini la rând, toate pot fi cauza apariției fenomenului tilt, a tilt-ului.

Nu vei putea depăși această stare emoțională până când nu vei realiza că ești efectat de ea. De fiecare dată când devii conștient că joci într-un anumit mod doar dintr-un motiv emoțional și că faci unele lucruri pe care deobicei nici nu le-ai fi încercat – fii sigur că te afli în tilt.

Cât timp te poți afla în tilt? Totul depinde de cât de repede conștientizezi ceea ce se întîmpla cu jocul tău de poker și cît de mult efort depui pentru a schimba lucrurile. Poți fi afectat de tilt pentru câteva minute în timpul unei mâini mai dinamice, sau poți suferi chiar și luni întregi.

Fiecare jucător de poker a cunoscut ce înseamnă tilt-ul cel puțin odată în viața lui. Cine neagă chestia dată, pur și simplu nu a înțeles că a intrat în tilt sau nu a acordat acestui lucru prea multă atenție. Chiar și jucătorii de poker profesioniști sunt afectați, doar că nu atât de frecvent și nu atât de tare. Asta se datorează anilor de experiență în timpul cărora norocul cu siguranță le-a jucat o mulțime de feste, mulți dintre ei devenind aproape “imuni” împotriva tilt-ului.

Motivele pentru care unii tind să “se scufunde” în tilt sunt extrem de variate. Pe lângă obișnuitul bad beat, mai pot fi și oponenții agresivi ce te atacă verbal pentru a te provoca, fie că te afli la o masă live sau în camerele de poker online unde le citești mesajele din chatul camerei. Ai mai putea intra în tilt și atunci când primești doar cărți slabe pentru o perioadă îndelungată de timp. Problemele din viața personală ți-ar putea afecta foarte grav jocul de poker, transformându-te rapid într-un jucător vulnerabil. Alte cauze ale tilt-ului sunt: alcoolul, lipsa somnului și a odihnei, precum și drogurile.

O mulțime de oameni nu reușesc să scoată nici un câștig din poker, doar datorită tilt-ului. Dacă este o formă blândă de tilt și ține pentru o perioadă scurtă de timp, ai putea scăpa fără prea multe daune materiale. Deobicei însă, tilt-ul o să te forțeze să pierzi până la ultimul dolar de la masă și uneori chiar mai mult.

Pentru majoritatea jucătorilor, o pauză de câteva zile este perioada ideală pentru ca aceștia să revină la starea lor obișnuită. Există și unii oameni care pur și simplu refuză să accepte că au fost loviți de tilt, iar chestia asta îi costă o mulțime de bani, sesiune după sesiune.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here